Wytyczne dotyczące ostrzegania i alarmowania na portalach społecznościowych w przypadku kryzysów i katastrof

Udostępnij:
Zdjęcie przedstawia telefon z wyświetlonymi na ekranie ikonami portali społecznościowych
Obserwatorium Bezpieczeństwa uczestniczy w opiniowaniu dokumentu zawierającego praktyczne wskazówki jak konstruować skuteczne komunikaty ostrzegawcze dystrybuowane przez portale społecznościowe.

Przygotowywany w ramach CENELEC dokument nosi nazwę „Guidelines for effective social media messages in crisis and disaster management”.

Zawiera on wymagania i zalecenia dotyczące zarówno treści, jak również graficzne formy komunikatów informacyjnych, ostrzegawczy i alarmowych kierowanych do społeczeństwa za pośrednictwem portali społecznościowych. Dokument uwzględnia specyfikę różnych portali społecznościowych, w szczególności ograniczenia co do długości tekstu oraz dostępnych multimediów.

Adresatami dokumentu są wszystkie podmioty zaangażowane w zarządzanie kryzysowe i rozpowszechniające komunikaty właśnie w ten sposób. Aktualna wersja projektu dokumentu dostępna jest na stronie internetowej CENELEC.

Obserwatorium Bezpieczeństwa jest członkiem Komitetu Technicznego nr 306 ds. Bezpieczeństwa Powszechnego i Ochrony Ludności działającego przy Polskim Komitecie Organizacyjnym.

Wyzwania dotyczące komunikacji oraz zarządzania informacją w sytuacjach kryzysowych były także wiodącymi tematami podczas pierwszego spotkania ekspertów ochrony ludności BALTinnoSEC w styczniu 2023 r., z którego relację zamieściliśmy tutaj.

Zdjęcie przedstawia telefon z wyświetlonymi na ekranie ikonami portali społecznościowych

Najnowsze newsy

17 maja, 2024
Z przyjemnością informujemy, że Obserwatorium Bezpieczeństwa objęło patronat nad I Warsztatami Techniki Schronowej Schrontech'24.
15 maja, 2024
Zapraszamy na konferencję Droniada Tech by Politechnika Śląska o transporcie autonomicznym.
13 maja, 2024
Serdecznie zapraszamy na kolejne wystąpienie Sergiusza Parszowskiego w charakterze prelegenta na Droniadzie Future Forum.