III Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa KOBED’25 to ważne wydarzenie międzynarodowe. Jego celem jest zaprezentowanie aspektów teoretycznych oraz dobrych praktyk dotyczących ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturalnego w sytuacjach współczesnych zagrożeń kryzysowych oraz konfliktów zbrojnych.
Tematyka Kongresu w związku z działaniami zbrojnymi prowadzonymi obecnie na terenie Europy oraz Bliskiego Wschodu jest istotna, ponieważ efektem tych działań jest utrata zasobów dziedzictwa kulturalnego oraz naturalnego. Niejednokrotnie jest to utrata bezzwrotna. Dodatkowo utratę tę pogłębiają sytuacje kryzysowe mające charakter naturalny i antropologiczny. Dlatego tak znaczące są starania o zapewnienie bezpieczeństwa wielowiekowemu dziedzictwu kulturalnemu i naturalnemu.
III Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa jest doskonałą okazją, by w jednym miejscu spotkali się wszyscy, którzy dbają o ochronę tego dziedzictwa: właściciele i opiekunowie, odpowiedzialne jednostki organizacyjne, administracja, organizacje pozarządowe i inne osoby ratujące dziedzictwo kulturowe.
Podjęte na tym wydarzeniu tematy ukazane z perspektywy różnych stron pomogą w wypracowaniu skutecznych rozwiązań organizacyjnych, w podjęciu nowych form współpracy, jak również pozwolą na wymianę doświadczeń. To z kolei przełoży się na szukanie odpowiednich regulacji prawnych.
Obserwatorium Bezpieczeństwa na KOBED’25: Dziedzictwo naturalne a kryzys
Obserwatorium Bezpieczeństwa to nie tylko partner III Kongresu Bezpieczeństwa Dziedzictwa. Jesteśmy również organizatorem Sesji XI pt. Standaryzacja w ochronie dóbr kultury, która odbędzie się 3 czerwca 2025 r. o godzinie 15.30.
Moderatorem sesji będzie nasz ekspert Sergiusz Parszowski. W trakcie sesji odbędą się trzy wystąpienia.
Jako pierwsze będzie wystąpienie naszego eksperta Sergiusza Parszowskiego pt. Jak normy i standardy mogą pomóc w ochronie dziedzictwa w sytuacjach kryzysowych?
Kolejne wystąpienie Łukasza Stępnia, także naszego eksperta, będzie zatytułowane Ochrona fizyczna a bezpieczeństwo pożarowe obiektów kultury. Jak to praktycznie połączyć?
Sesję zakończy wystąpienie mł. bryg. dr inż. Artura Luzara z Państwowej Straży Pożarnej pt. Koncepcja modułu ratowniczego ochrony dóbr kultury w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Miejsce i czas KOBED’25: Dziedzictwo naturalne a kryzys
III Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa KOBED’25 odbędzie się w dniach od 2 do 4 czerwca 2025 r. w Krakowie w Muzeum Lotnictwa Polskiego przy al. Jana Pawła II 39, przy czym 4 czerwca planowany jest wyjazd i ćwiczenia w terenie zakończone podsumowaniem w Zamku w Pieskowej Skale.
Prelegenci i uczestnicy dyskusji KOBED’25: Dziedzictwo naturalne a kryzys
W Kongresie uczestniczyć będą znani eksperci i specjaliści zarówno z Polski, jak i zza granicy. Wśród zaproszonych gości są między innymi: dr hab. inż. arch. prof. PK Marcin Furtak, dr Katarzyna Piotrowska; dr hab. prof. UMK Juliusz Raczkowski, mjr dr Adam Grajewski, prof. dr hab. Michał Węgrzyn, dr Andriy Prokopiv, dr hab. inż. arch. Małgorzata Włodarczyk, dr hab. inż. prof. UZ Anna Bazan-Krzywoszańska, Nusret Demir, dr hab. prof. UG Leszek Łęczyński, dr hab. prof. UG Dominika Saniewska, prof. dr hab. Jacek Bełdowski, dr inż. Benedykt Hac, mł. kpt Łukasz Tomczak, bryg. mgr inż. Damian Woszczyna, dr inż. Krzysztof Karsznia, dr inż. Ewa Joanna Świerczyński, mgr Jitka Neoralová, mgr Jerzy Szałygin.
Program KOBED’25: Dziedzictwo naturalne a kryzys
Tematyka KOBED’25
W ramach Kongresu odbędą się nie tylko prelekcje, ale także warsztaty, dyskusje i wspomniane ćwiczenia. Tematyka wydarzenia dotyczyć będzie między innymi:
- prawa ochrony dziedzictwa naturalnego w kryzysie;
- historii ochrony dziedzictwa naturalnego w konflikcie zbrojnym i sytuacjach kryzysowych;
- zmian i aktualizacji prawnych rozwiązań ochrony i opieki nad dziedzictwem naturalnym i kulturalnym na wypadek kryzysu i wojny;
- planowania i organizacji ochrony fauny i flory w sytuacji kryzysu i konfliktu zbrojnego;
- odtwarzania fauny i flory po ustąpieniu sytuacji kryzysowej/zakończeniu konfliktu zbrojnego;
- ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego na wypadek kryzysu w strategiach zarządzania miast historycznych UNESCO;
- obszarów Natura 2000, parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów przyrody, również morskich – jako obszarów szczególnej ochrony na wypadek kryzysu;
- zabytkowych parków i ogrodów, pomników przyrody, historycznej zieleni miejskiej i ich ochrony w sytuacji kryzysu lub wojny;
- współpracy ze zwierzętami w sytuacji kryzysu lub wojny, np. ratownictwa, patrolowania, tropienia;
- dylematów ustalania priorytetów dotyczących ochrony.gatunków zagrożonych i obiektów zabytkowych.
Sesje KOBED’25
Poruszone tematy podzielone zostały na kilkanaście sesji tematycznych. Oprócz wspomnianej już organizowanej przez nasz think tank Standaryzacji w ochronie dóbr kultury będą między innymi również:
- Działalność Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie ochrony dóbr kultury na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych – sesja organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udział w niej wezmą przedstawiciele Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN i Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MKiDN;
- Wyzwania dla ochrony dziedzictwa naturalnego – sesja organizowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie;
- Bezpieczeństwo fauny i flory – sesja organizowana przez Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa;
- Podwodne dziedzictwo kulturowe a środowisko – sesja organizowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku;
- Dziedzictwo kulturalne i naturalne w konflikcie zbrojnym – dobre praktyki w Małopolsce – sesja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego;
- Zabytki w sieci tymczasowych ośrodków pomocy humanitarnej – sesja organizowana przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków;
- Dziedzictwo leśne w kryzysie: jak Lasy Państwowe reagują na współczesne zagrożenia? – sesja organizowana przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.
Z całym programem można zapoznać się pod linkiem: Program KOBED’25.
Rejestracja KOBED’25: Dziedzictwo naturalne a kryzys
Na Konferencję można zarejestrować się do 20 maja pod linkiem: Rejestracja KOBED’25.
Serdecznie zapraszamy.
