Już wkrótce 24 i 25 czerwca w Warszawie w EXPO XXI odbędzie się kolejna edycja Security Research Event. Na wydarzeniu nie zabraknie przedstawicieli Obserwatorium Bezpieczeństwa.
Security Research Event (SRE)
Security Research Event (SRE) jest międzynarodowym forum, w którym udział biorą przedstawiciele przemysłu, decydenci polityczni, praktycy w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony, instytucje wiedzy i operatorzy infrastruktury krytycznej. Tematem przewodnim wydarzenia jest bezpieczeństwo – co mu zagraża, jakie stoją przed nim wyzwania, w jaki sposób badania i innowacje UE mogą wspomóc przeciwdziałanie zagrożeniom i pokonywanie wyzwań.
Tematyka SRE 2025
Tematem przewodnim edycji 2025 jest zwiększanie bezpieczeństwa poprzez innowacje w UE.
SRE 2025 ma miejsce w punkcie zwrotnym dla bezpieczeństwa cywilnego UE. Dynamiczne zmiany w globalnej geopolityce, rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych oraz nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe wymuszają na Unii Europejskiej nieustanne aktualizowanie priorytetów w zakresie działań i inwestycji. Ataki hybrydowe stały się codziennością, tradycyjne łańcuchy dostaw ulegają zakłóceniom, a terroryzm i zorganizowana przestępczość elastycznie adaptują się do nowych realiów. W obliczu tej nowej normalności UE musi zintensyfikować działania na rzecz wzmocnienia swojej odporności, bezpieczeństwa wewnętrznego i strategicznej autonomii.
Pomocne w tych działaniach są innowacje technologiczne, które umożliwiają specjalistom ds. bezpieczeństwa i ochrony korzystanie z zaawansowanych narzędzi do identyfikacji zagrożeń, zapobiegania przestępczości i wypadkom, zabezpieczania materiału dowodowego, prognozowania potencjalnych scenariuszy ryzyka oraz opracowywania najbardziej efektywnych strategii reakcji.
Bloki tematyczne SRE 2025
Tematykę wydarzenia podzielono na bloki tematyczne:
- Panel tematyczny 1: Przyszłe technologie i możliwości w zakresie europejskiego zintegrowanego zarządzania granicami.
- Panel tematyczny 2: Budowanie Europy odpornej na katastrofy: innowacje jako katalizator gotowości na wypadek kryzysu.
- Panel tematyczny 3: Badania i innowacje na czele walki z przestępczością i terroryzmem oraz zabezpieczenia społeczeństwa.
- Panel tematyczny 4: Solidne łańcuchy dostaw jako podstawa odpornej europejskiej infrastruktury krytycznej.
Cała agenda wydarzenia znajduje się na stronie: Agenda SRE 2025.
Prelegenci SRE 2025
W wydarzeniu udział wezmą prelegenci różnych narodowości, wśród których znajdują się również Polacy:
- Jerzy Buzek – polityk, były poseł do Parlamentu Europejskiego;
- Marcin Kowalski – profesor nadzwyczajny w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Polsce;
- Marta Cygan – dyrektor Dyrekcji Audytu i Innowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych w Komisji Europejskiej w Brukseli;
- Katarzyna Prusak-Górniak – Kierownik Wydziału Spraw Cyfrowych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE;
- Jakub Ryzenko – Kierownik Centrum Informacji Kryzysowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Z pełna listą prelegentów można się zapoznać na stronie: Prelegenci SRE 2025.
Wystawa SRE 2025
W trakcie wydarzenia odbędzie się także wystawa. Na ponad 50 stoiskach znajdą się innowacyjne sprzęty i aplikacje, z których działaniem będzie można zapoznać się w specjalnie wydzielonym obszarze.
Na liście innowacji są m.in.:
- interoperacyjny pakiet aplikacji zwiększający bezpieczeństwo europejskiej tożsamości i dokumentów oraz wykrywanie oszustw;
- METEOR – szybkie, przenośne i niezawodne urządzenie do prześwietlania ładunków;
- nowatorski zintegrowany zestaw narzędzi do ulepszonego przedszpitalnego wsparcia życia i triażu w trudnych i dużych sytuacjach kryzysowych;
- pierwszy zestaw narzędzi wsparcia RESponder-Centered do działania w niekorzystnych i pozbawionych infrastruktury środowiskach.
Pełen wykaz innowacji jest dostępny na stronie: Wystawa SRE 2025.
Rejestracja SRE 2025
W wydarzeniu można uczestniczyć osobiście lub online.
Zarejestrować można się pod linkami: Rejestracja udział osobisty oraz Rejestracja udział online.
