Znamy trzy miasta – zwycięzców konkursu „Inteligentne przejście”.

Udostępnij:
Baner informujący o rozstrzygnięciu konkursu "Inteligentne przejście"
Świdwin, Iława i Rybnik dzięki głosom swoich mieszkańców wygrały bezpieczne, smart przejścia dla pieszych. To główne nagrody w zakończonym właśnie konkursie „Inteligentne Przejście” zorganizowanym przez Orange Polska.

O trzy nagrody główne konkurowało blisko 40 małych, średnich i dużych miast. O wygranej zadecydowały głosy mieszkańców oddane za pośrednictwem strony internetowej. Łącznie w konkursie oddano blisko 65 tys. głosów.

„Bardzo nas ucieszyło zarówno tak duże zaangażowanie mieszkańców miast, jak i oddolne inicjatywy promujące konkurs. Docierały do nas sygnały, że w promocję zaangażowali się dyrektorzy szkół i przedszkoli, lokalni aktywiści, a nawet księża. Pojawiały się wpisy w mediach społecznościowych, drukowane były plakaty, a na ulicach wolontariusze z tabletami zachęcali do głosowania i tłumaczyli zasady na przykład seniorom. To bardzo budujące, że konkurs wzbudził takie zainteresowanie” – mówi Daria Drabik, koordynatorka konkursu „Inteligentne Przejście” w Orange Polska.

Świdwin (woj. zachodniopomorskie) wygrał w kategorii miast do 20 tys. mieszkańców. Miasto zdobyło 6687 punktów. W mieście zmodernizowane zostanie przejście przy ul. Drawskiej.

W kategorii miast do 100 tys. mieszkańców zwyciężyła Iława (woj. warmińsko-mazurskie) z 22 364 punktami. Do modernizacji władze miasta zgłosiły przejście przy skrzyżowaniu ul.1 Maja z ulicą Gdańską.

Rybnik (woj. śląskie) wygrał w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Zdobył 18 740 punktów. Tu zmodernizowane zostanie przejście przy skrzyżowaniu ulic Górnośląskiej i Generała Andersa.

W konkursie mogło wziąć udział każde zainteresowane miasto. Organizatorzy podzielili uczestników na trzy grupy, w zależności od liczby mieszkańców. W każdej grupie wyłoniono jednego zwycięzcę. Głosować na wybrane miasto mógł każdy, nie tylko jego mieszkańcy. Jedna osoba mogła oddać głos tylko raz. Głosom oddanym na każde miasto organizatorzy przypisali odpowiednie wagi, proporcjonalne do liczby mieszkańców w każdej z grup. Dzięki temu mniejsze i większe miasta miały równe szanse w głosowaniu. Jego przebieg można było na bieżąco obserwować na stronie konkursu.

Jak działa inteligentne przejście – główna nagroda w konkursie? Czujniki ruchu wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów.
Konkurs „Inteligentne przejście” to inicjatywa Orange Polska. Organizatorzy liczą, że pomoże on zwiększyć świadomości korzyści, jakie rozwiązania smart city niosą ze sobą dla małych, średnich i dużych miast.

Więcej informacji o konkursie zamieszczono na stronie https://inteligentneprzejscie.pl/

Baner informujący o rozstrzygnięciu konkursu "Inteligentne przejście"

Najnowsze newsy

17 maja, 2024
Z przyjemnością informujemy, że Obserwatorium Bezpieczeństwa objęło patronat nad I Warsztatami Techniki Schronowej Schrontech'24.
15 maja, 2024
Zapraszamy na konferencję Droniada Tech by Politechnika Śląska o transporcie autonomicznym.
13 maja, 2024
Serdecznie zapraszamy na kolejne wystąpienie Sergiusza Parszowskiego w charakterze prelegenta na Droniadzie Future Forum.