Konferencja była częścią Międzynarodowego Forum pn. „Bezpieczne zbiory—bezpieczne dziedzictwo. Muzea, biblioteki, archiwa w obliczu zagrożeń”. Uczestnikami wydarzenia byli między innymi przedstawiciele służb i podmiotów ratowniczych, duchowieństwo, pracownicy obiektów muzealnych oraz władający obiektami zabytkowymi.
„Wyzwania i zagrożenia bezpieczeństwa wynikające z organizacji wydarzeń w obiektach zabytkowych i muzealnych” to tytuł prelekcji wygłoszonej przez Sergiusza Parszowskiego – Prezesa Obserwatorium Bezpieczeństwa. W ramach pozostałych wystąpień poruszane były między innymi następujące zagadnienia:
- specyfika rozwoju pożarów w obiektach dziedzictwa
- charakterystyka działań ratowniczych w tzw. zwalczaniu pożarów ukrytych
- pogotowie konserwatorskie we współdziałaniu z Krajowym Systemem Ratowniczo Gaśniczym
- specyfika działań w obiektach zabytkowych zagrożonych CBRN
- specyfika realizacji działań ratowniczych w zabytkowych kompleksach staromiejskich na przykładzie centrum Krakowa
- uwarunkowania technicznoorganizacyjne ewakuacji osób niepełnosprawnych w obiektach dziedzictwa kulturowego
- aktualne problemy zapewnienie obrony cywilnej w obszarze konfliktu zbrojnego
- doświadczenia z termowizyjnego diagnozowania wybranych obiektów sakralnych
- możliwości stosowania auksetyków w zabezpieczeniu elementów obiektów i zbiorów dziedzictwa kulturowego w sytuacjach bezpośrednich zagrożeń (militarnych i niemilitarnych)
- trendy rozwojowe w konstrukcjach systemów zabezpieczeń na przykładzie mgły wodnej
Zabierającym głos w dyskusji i podsumowującym wnioski prelegentów był Dyrektor Biura Ochrony Ludności KG PSP, Zastępca Przewodniczącego Rady Ochrony Dóbr Kultury Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Lenartowicz.
Więcej informacji o Forum i Konferencji oraz fotorelację z tych wydarzeń można znaleźć na stronie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.