Powódź we Wrocławiu 2025

Sergiusz Parszowski

Udostępnij:
Ekspert Obserwatorium Bezpieczeństwa hydrogeolog dr Krzysztof Chudy udzielił wywiadu dla TVP3 Wrocław.

Wywiad dotyczył sytuacji powodziowej na wrocławskim Kozanowie, który po raz kolejny padł ofiarą żywiołu.

Z wywiadu dowiadujemy się, w jaki sposób mieszkańcy Kozanowa kontrolowali sytuację powodziową. Jednym z działań była analiza danych z punktów pomiarowych. W kontrolowaniu sytuacji pomagały również zdjęcia ukazujące zmiany poziomu wody oraz patrole, które sprawdzały, czy w okolicy wałów nie doszło do niepokojących sytuacji. Ponadto w punktach granicznych zastosowano wtyczki pomiarowe. Dzięki zdjęciom można było ustalić, czy poziom wody w tych punktach się podniósł i o ile.

Ważnym wsparciem w zmaganiu się z zagrożeniem powodziowym byli wolontariusze, których podzielono na grupy celowe. Dzięki instrukcjom oraz możliwości szybkiej komunikacji i weryfikacji informacji działania przeciwpowodziowe przechodziły sprawnie.

Wolontariusze odwiedzali też osoby starsze i potrzebujące pomocy, by udzielić im wsparcia.

Dzięki współpracy wolontariuszy ze służbami i specjalistami udało się ochronić Kozanów przed sytuacją z 1997 roku, kiedy dzielnica ta była jedną z najbardziej poszkodowanych przez powódź tysiąclecia.

Całą wypowiedź można wysłuchać pod linkiem:

Wrocławski Kozanów, dotkliwie zalany w 1997 r., jest bezpieczny. Mieszkańcy nie tracą czujności.

Inne komentarze

TVP3 Kielce poprosiło naszego eksperta Sergiusza Parszowskiego o komentarz w sprawie dobrowolnych szkoleń wojskowych.
Ósmego sierpnia nasz ekspert ds. bezpieczeństwa Sergiusz Parszowski był gościem w programie „Dobrego dnia" w TVP3 Kielce.
16 lipca ekspert Obserwatorium Bezpieczeństwa Sergiusz Parszowski wystąpił w Podcaście Punk12 nadawanym przez platformę W Kielcach.