O najnowszych technologiach dronowych, sztucznej inteligencji i systemach pomiarowych porozmawiają specjaliści już od 23 do 24 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Zaprezentują drony do oceny stanu powietrza i upraw, do pozyskiwania danych, a nawet do inspekcji budowlanej! Swoją premierę będzie miał najnowszy skaner laserowy do drona DJI Zenmuse L2 – niezwykle skuteczny w misjach.

Wyjątkowa precyzja bezzałogowych statków powietrznych, zaawansowane technologie czy możliwość gromadzenia szczegółowych danych to główne z zalet wykorzystania nowoczesnych rozwiązań dronowych. Znajdują one zastosowanie już niemal w każdej branży: w geodezji, lotnictwie, rolnictwie, leśnictwie, w branży budowlanej, a także we wszystkich sektorach zajmujących się wykonywaniem specjalistycznych pomiarów. To właśnie przedstawiciele tych obszarów spotkają się podczas drugiej edycji konferencji i wystawy IDE – Świat Pomiarów od 23 do 24 listopada 2023 w Centrum Kongresowym Targów Kielce. To kompleksowe spotkanie poświęcone bezzałogowym statkom powietrznym i ich zastosowaniu w świecie pomiarów.

 

Specjalistyczne wykłady z udziałem ekspertów

Program konferencji IDE Świat Pomiarów zaplanowano z podziałem na cztery sesje poświęcone takim obszarom jak: administracja i nauka, budownictwo i infrastruktura, energetyka czy rolnictwo. Zaproszeni prelegenci ocenią między innymi potencjał dostaw dronami w Polsce i na świecie oraz potencjał danych pozyskiwanych z wykorzystaniem BSP w procesie inwestycyjno-budowlanym. W trakcie wystąpień zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania: system antydronowy Argus 2.0 zintegrowany z systemami ochrony polskiej infrastruktury krytycznej, adaptacyjne oprogramowanie skanujące do szybkiego zbierania danych i generowania modeli 3D w ultrawysokiej rozdzielczości na dronie Skydio X2E oraz system wielowymiarowej diagnozy zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem roju dronów MapAIR. Uczestnicy prelekcji poznają przykłady wykorzystania dronów rolniczych ABZ innovation nad polskimi polami, a także dowiedzą się, jak wygląda wsparcie dronów oraz sztucznej inteligencji w całym procesie inwestycyjnym w sektorze budownictwa i infrastruktury. Konferencja będzie okazją do zrozumienia zaawansowanych pomiarów archeologicznych, geodezyjnych i budowlanych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Tematem wystąpień jest również fotogrametria cyfrowa jako narzędzie wspomagające tworzenie cyfrowego bliźniaka oraz zdalne zarządzanie misją z wykorzystaniem automatycznego systemu pomiarowego AutoInvent.

 

Najnowsze rozwiązania dronowe w Kielcach

Dopełnieniem konferencji w Centrum Kongresowym Targów Kielce będzie wystawa najnowszych technologii i technicznych właściwości dronów, a także prezentacja działań dronów na żywo. Wśród firm, które już zadeklarowały swoją obecność są: aeroMind – specjalizująca się w dystrybucji, integracji oraz serwisowaniu dronów do profesjonalnych zastosowań, TPI – wiodący dostawca sprzętu pomiarowego na rynku dla budownictwa, geodezji, przemysłu, rolnictwa oraz innych branż, a także Navigate – firma, która od kilkunastu lat dostarcza na rynek polski innowacyjne rozwiązania pomiarowe i zaawansowane bezzałogowe statki powietrzne dla przemysłu. Najnowsze projekty w zakresie bezzałogowych statków powietrznych zaprezentuje JSW Nowe Projekty. Jeśli warunki pogodowe będą korzystne, w trakcie konferencji IDE Świat Pomiarów przedstawiciele JSW Nowe Projekty wykonają i przeprowadzą zdalnie misję, sterując z Kielc dronem znajdującym się pod Warszawą.

 

Premiera najnowszego skanera laserowego do drona

W trakcie IDE Świat Pomiarów zaprezentowany zostanie skaner laserowy do drona DJI Zenmuse L2 od NaviGate. To innowacyjne i kompletne rozwiązanie, które łączy ze sobą specjalny moduł, kamerę mapującą oraz precyzyjny system. Wbudowany trójosiowy gimbal zapewnia mu niespotykaną dokładność i wydajność, co jest niezbędne do pozyskiwania danych 3D. Sensor Zenmuse L2 w czasie jednego lotu jest w stanie pokryć obszar nawet 2,5 km kw. Jest niezwykle skuteczny w każdego rodzaju misjach, nawet na terenach o bardzo gęstej roślinności. Sprawdzi się w wielu branżach, takich jak: energetyka, architektura, inżynieria budowlana i leśnictwo.

Bilety na konferencję i wystawę IDE Świat Pomiarów można kupić w wariancie jednodniowym lub dwudniowym na stronie www.targikielce.pl/ide.

Zapraszamy do udziału w IDE Świat Pomiarów, które odbędzie się już od 23 do 24 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Plakat promujący II edycję konferencji i wystawy IDE-Świat Pomiarów

SHIELD4CROWD zrzesza praktyków bezpieczeństwa w całej Europie w celu zidentyfikowania wspólnych słabych punktów stwarzających zagrożenia dla ochrony przestrzeni publicznych. Poprzez iteracyjny proces, projekt będzie priorytetyzował istotne wyzwania i zagrożenia, ustalając luki technologiczne i oceniając aktualne możliwości rynku.

Obserwatorium Bezpieczeństwa dołączyło do projektu jako członek Grupy Obserwacyjnej Użytkowników. Członkowie grupy aktywnie uczestniczą w realizacji projektu dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by wyniki projektu w jak największym stopniu odpowiadały potrzebom użytkowników końcowych. Reprezentacja naszego think-tanku weźmie udział w międzynarodowych warsztatach, które w dniach 10-12 października odbędą się na Słowacji.

Koordynatorem projektu jest francuski państwowy przewoźnik kolejowy Societe Nationale SNCF, zaś jednym z partnerów projektu jest Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Baner promujący projekt SHIELD4CROWD

Konferencja była częścią Międzynarodowego Forum pn. „Bezpieczne zbiory—bezpieczne dziedzictwo. Muzea, biblioteki, archiwa w obliczu zagrożeń”. Uczestnikami wydarzenia byli między innymi przedstawiciele służb i podmiotów ratowniczych, duchowieństwo, pracownicy obiektów muzealnych oraz władający obiektami zabytkowymi.

„Wyzwania i zagrożenia bezpieczeństwa wynikające z organizacji wydarzeń w obiektach zabytkowych i muzealnych” to tytuł prelekcji wygłoszonej przez Sergiusza Parszowskiego – Prezesa Obserwatorium Bezpieczeństwa. W ramach pozostałych wystąpień poruszane były między innymi następujące zagadnienia:

 • specyfika rozwoju pożarów w obiektach dziedzictwa
 • charakterystyka działań ratowniczych w tzw. zwalczaniu pożarów ukrytych
 • pogotowie konserwatorskie we współdziałaniu z Krajowym Systemem Ratowniczo Gaśniczym
 • specyfika działań w obiektach zabytkowych zagrożonych CBRN
 • specyfika realizacji działań ratowniczych w zabytkowych kompleksach staromiejskich na przykładzie centrum Krakowa
 • uwarunkowania technicznoorganizacyjne ewakuacji osób niepełnosprawnych w obiektach dziedzictwa kulturowego
 • aktualne problemy zapewnienie obrony cywilnej w obszarze konfliktu zbrojnego
 • doświadczenia z termowizyjnego diagnozowania wybranych obiektów sakralnych
 • możliwości stosowania auksetyków w zabezpieczeniu elementów obiektów i zbiorów dziedzictwa kulturowego w sytuacjach bezpośrednich zagrożeń (militarnych i niemilitarnych)
 • trendy rozwojowe w konstrukcjach systemów zabezpieczeń na przykładzie mgły wodnej

Zabierającym głos w dyskusji i podsumowującym wnioski prelegentów był Dyrektor Biura Ochrony Ludności KG PSP, Zastępca Przewodniczącego Rady Ochrony Dóbr Kultury Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Lenartowicz.

Więcej informacji o Forum i Konferencji oraz fotorelację z tych wydarzeń można znaleźć na stronie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

SAFE-CITIES (www.safe-cities.eu) to projekt mający na celu poprawę ochrony przestrzeni publicznej poprzez dostarczenie ram oceny bezpieczeństwa i podatności na zagrożenia, wspieranych przez interaktywną platformę. Narzędzie umożliwi symulację złożonych scenariuszy, z uwzględnieniem zachowań tłumu i różnych typów ataków w dowolnej przestrzeni w realistycznym wirtualnym środowisku 3D, a co za tym idzie, pozwoli na przeprowadzanie kompleksowych i dynamicznych ocen ryzyka i podatności badanych lokalizacji na zagrożenia.

Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską, a w jego realizację zaangażowana jest Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zespół projektu poszukuje praktyków i ekspertów z obszaru ochrony miejsc publicznych w celu ich dołączenia do społeczności projektu pod nazwą „SAFE-CITIES Community”. Członkostwo w społeczności gwarantuje:

 • wczesny dostęp do tworzonych narzędzi,
 • informacje nt. postępów w pracach nad przygotowaniem ram oceny bezpieczeństwa i podatności na zagrożenia (SVA framework),
 • możliwość wzbogacenia posiadanej już wiedzy,
 • wymianę dobrych praktyk pomiędzy praktykami z krajów EU,
 • budowanie relacji na arenie europejskiej,
 • poszerzenie perspektywy na tematykę ochrony miejsc publicznych w Europie.

Aby dołączyć do „SAFE-CITIES Community” wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem tej strony: https://safe-cities.eu/

Z uwagi na międzynarodowy charakter projektu, wymagana jest podstawowa znajomość języka angielskiego. Więcej szczegółów znajduje się w ulotce pod tym linkiem: https://safe-cities.eu/wp-content/uploads/SAFE-CITIES-Community-Leaflet-1.pdf

Baner promujący projekt SAFE-CITIES

Ósma edycja DroneTech World Meeting to wydarzenie dedykowane wszystkim zainteresowanym światem pojazdów, systemów bezzałogowych i autonomicznych. Organizatorzy przygotowali między innymi:

 • DRONEmageddon – poligon dla dronów będący demonstratorem i testerem technologii bezzałogowych dedykowanych służbom mundurowym i usługom społecznym;
 • Strefa Expo – specjalnie zaprojektowana przestrzeń ekspozycyjna do prezentacji 60 wystawców tworzących pojazdy i systemy bezzałogowe i autonomiczne, a także usługodawców;
 • Strefy Conference – 2 sceny, 50–60 ekspertów, stacjonarnie oraz online z tłumaczeniem symultanicznym, prelekcje i panele dyskusyjne;
 • Giełda Kooperacyjna B2B – prearanżowane spotkania B2B w formie stacjonarnej i zdalnej dla użytkowników i twórców technologii dronowych z ponad 20 państw świata – aż 5 dni na budowanie relacji biznesowych w formie stacjonarnej i zdalnej;
 • DRONETECH RACE CUP – jedyne halowe mistrzostwa w wyścigach dronów – prędkość dronów wyścigowych i zręczność pilotów na specjalnie przygotowanym torze dostarcza niepowtarzalnych wrażeń;
 • LAWathon – prawniczy hackathon dla zespołów studenckich, w trakcie którego uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować propozycję zmian prawnych ułatwiających bezpieczne wykorzystanie potencjału pojazdów bezzałogowych.

Darmowej rejestracji można dokonać na stronie https://dronetech-poland.com/.

Obserwatorium Bezpieczeństwa zostało partnerem tegorocznej edycji DroneTech World Meeting.

Baner promujący wydarzenie DroneTech Meeting 2023

Wypowiedź została opublikowana w programie informacyjnym TVP KIELCE w wydaniu z 26 sierpnia 2023 r. Z wypowiedzią można zapoznać się w materiale zatytułowanym „Bat na internetowych oszustów. Nowe przepisy ułatwią zwalczanie nadużyć w sieci„.

Więcej o zmianach jakie wprowadzi ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej można przeczytać w informacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Sergiusz Parszowski udzielający komentarza dla TVP Kielce. W tle stanowiska komputerowe.