Droniada OBlot – kiedy i gdzie

Od piątku 27 września do niedzieli 29 września 2024 r. na lotnisku Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej (OBLot) w Przasnyszu odbędzie się praktyczna nauka Use Case – Droniada OBLot. 

Czym jest Droniada OBlot

Droniada OBlot to testowanie systemów dronowych, które przygotowują  studenckie koła naukowe na potrzeby służb ratownictwa chemicznego oraz innych służb ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. 

Czym jest Use Case

Use Case to projekt szkoleniowo-badawczy Fundacji Instytut Mikromakro Droniada OBLot.

Na czym polega Use Case

Use Case polega na praktycznej nauce tworzenia przypadku użycia. Pozwoala to każdemu zespołowi nauczyć się, w jakie funkcjonalności należy wyposażyć projektowany system, a także z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć.

Metodyka wykorzystana w  projekcie

W realizacji projektu wykorzystana zostanie metodyka design thinking z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, z możliwością przeprowadzenia testów. 

Design thinking to myślenie projektowe, które  polega na tworzeniu nowych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników.

Korzyści z udziału w Droniada OBlot

 

W trakcie wydarzenia będzie można dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób zbudować strefę buforową pomiędzy strefą skażoną zagrożeniami CBRN (chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne oraz związane z eksplozją) a strefą czystą, wykorzystując do tego drony. Ponadto zespół projektowy będzie miał okazję do interakcji z przyszłymi użytkownikami systemu, którymi są: Państwowa Straż Pożarna (PSP), Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), policja, Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ),  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Organizatorzy Droniada OBlot

Projekt Droniada OBLot jest zadaniem publicznym Fundacji Instytut Mikromakro współfinansowanym ze środków otrzymanych w 2024 r od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

Droniada OBlot szczegóły

Więcej informacji o zasadach projektu i agendzie znajduje się na stronie wydarzenia Droniada OBlot.

Na zielonym tle biały napis: Droniada OBlot, 26-27 września, Przasnysz

21 czerwca 2014 r. odbyła się Ogólnokrajowa Konferencja Naukowa zatytułowana: Wpływ rozwoju nowych technologii na bezpieczeństwo państwa. Jednym z prelegentów był ekspert Obserwatorium Bezpieczeństwa Sergiusz Parszowski, który wygłosił prelekcję pt. Nowoczesne technologie w ochronie ludności – przegląd rozwiązań.

Organizatorzy Konferencji

Konferencję zorganizowały Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Instytut Bezpieczeństwa Państwa.

Tematyka konferencji

Konferencja dotyczyła wpływu dynamicznego rozwoju nowych technologii na bezpieczeństwo. Zagadnienie rozpatrywano w dwóch aspektach:

  • bezpieczeństwa militarnego,
  • bezpieczeństwa niemilitarnego.

W trakcie konferencji między innymi:

  • omawiano główne kierunki rozwoju nowych technologii, szczególnie sztucznej inteligencji,
  • analizowano długoterminowe trendy w rozwoju nowych technologii,
  • analizowano nowe technologie pod kątem ich ewentualnego wykorzystania przez podmioty działające w sektorze bezpieczeństwa,
  • analizowano, w jakich sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu państwa  prawdopodobne jest wykorzystanie nowych technologii,
  • analizowano problemy wdrażania nowych technologii w kontekście ochrony praw i wolności obywatelskich.

Konferencja składała się z trzech paneli tematycznych:

  • Panel I dotyczył problemów i dylematów wykorzystania nowych technologii w obszarze niemilitarnym bezpieczeństwa Polski.
  • Panel II dotyczył problemów i dylematów wykorzystywania nowych technologii w  obszarze militarnym bezpieczeństwa Polski.
  • Panel III dotyczył problemów i dylematów wykorzystania nowych technologii w obszarze bezpieczeństwa Polski w opinii młodych naukowców.

Panele kończyły się debatą i podsumowaniem.

Informacje, jakie znajdziesz w Biuletynie

Biuletyn Informacyjny to cotygodniowy darmowy przegląd aktualności dotyczących bezpieczeństwa miast, samorządów i instytucji publicznych. Zawiera sprawdzone i wartościowe informacje dla każdego, kto interesuje się: bezpieczeństwem w szerokim zakresie, zarządzaniem kryzysowym czy sprawami obronnymi.

W Biuletynie znajdziesz również informacje o najbliższych szkoleniach, ciekawych artykułach i publikacjach.

Kiedy Biuletyn będzie u Ciebie

Nie musisz szukać informacji sam, ponieważ na skrzynkę mailową otrzymujesz co tydzień, w każdy wtorek, najważniejsze informacje zebrane w jednym miejscu.

Jeżeli chcesz być na bieżąco, zapisz się już dziś!

Wejdź w link Biuletyn Informacyjny lub skorzystaj z przycisku na dole.

Baner biały. Na górze po lewej stronie logo Obserwatorium Bezpieczeństwa. Poniżej czarny napis Biuletyn Informacyjny. Pod napisem kolejny napis: Miasta, Samorządy, Instytucje. Niżej wypunktowana lista: Aktualności, Raporty, Publikacje, Wydarzenia, Alerty.

W dniach 14–16 mają 2024 r. w Warszawie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach projektu SHIELD4CROWD poświęconych bezpieczeństwu przestrzeni publicznej oraz zarządzaniu tłumem. W warsztatach uczestniczyli również inni członkowie i partnerzy projektu SHIELD4CROWD, pochodzący z wielu krajów europejskich.

Obserwatorium Bezpieczeństwa bierze udział w projekcie dzięki współpracy z Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Organizatorzy

Warsztaty organizują: Instytut Budownictwa Ochronnego, Wojskowa Akademia Techniczna oraz International Association of Protective Structures.

Warsztaty odbędą się na I Forum Techniki Schronowej Schrontech ‘24 w ramach –> II Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Zarządzanie Kryzysowe – Ochrona Ludności – Ratownictwo”.

Uczestnicy warsztatów

Organizatorzy kierują warsztaty głównie do: projektantów, wykonawców, inwestorów, a także do użytkowników budowli ochronnych.

Program warsztatów

Program warsztatów obejmuje:

  • wykłady czołowych polskich specjalistów z zakresu budownictwa ochronnego,
  • ekspozycje zaproszonych firm,
  • czas na dyskusję i rozmowy.

Ze szczegółowym programem wydarzenia można zapoznać się –> z programu wydarzenia.

Termin

Termin: 6 czerwca 2024 r.

Miejsce

Miejsce: Klub Wojskowy Akademii Technicznej w Warszawie, ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25a.

Rejestracja

Rejestracja przez –> formularz.

Osoby zarejestrowane uczestniczą w warsztatach bezpłatnie.

Uczestnictwo jest możliwe również w ramach ramach III Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Zarządzanie Kryzysowe – Ochrona Ludności – Ratownictwo”.

W ramach trwającego pierwszego w Polsce foresightu online dla sektora BSP: Monitoring – Inspekcja – Ochrona organizowanego przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa odbędzie się w dniach 3–4 czerwca 2024 r. konferencja –> Droniada Tech by Politechnika Śląska.

Droniada Tech by Politechnika Śląska

Konferencja poprzedzona została czterema debatami. Pierwsza odbyła się w lutym i dotyczyła  autonomicznego transportu szynowego. Druga związana była z transportem drogowym i również miała miejsce w lutym. W kwietniu odbyła się trzecia debata i odnosiła się do  transportu morskiego i dronów morskich. W maju odbędzie się ostatnia, czwarta debata, na której prelegenci (w tym ekspert Obserwatorium Bezpieczeństwa Sergiusz Parszowski) przedstawiać będą kierunki rozwoju transportu dronowego.  Wspomnieliśmy już o tej debacie we wpisie –> tutaj.

Tematyka Droniada Tech by Politechnika Śląska

Tematyka konferencji będzie obejmowała wyzwania społeczne, ekonomiczne oraz techniczne zrobotyzowanej mobilności drogowej, kolejowej, morskiej i powietrznej.

 Wśród tematów będą między innymi:

  • za i przeciw robotyzacji transportu,
  • jaki wpływ na transport będzie mieć sztuczna inteligencja,
  • poziom gotowości technologicznej transportu autonomicznego.

Szczegółowy program Droniada Tech

Szczegóły konferencji zawiera –> program dostępny na stronie wydarzenia.

Termin

3–4 czerwca 2024 r.

Miejsce

Stadion Śląski w Chorzowie –> Centrum Konferencyjno-Biznesowe, sala nr 7

Rejestracja

Na konferencję można rejestrować się przez –> formularz na stronie wydarzenia lub za pomocą przycisku poniżej.