Książka „Belfast. 99 ścian pokoju”

Udostępnij:
Książka "Belfast. 99 ścian pokoju"
7 sierpnia 2023 r. uczestniczyliśmy w Kielcach w spotkaniu z Aleksandrą Łojek – autorką książki i podcastu pod tym samym tytułem „Belfast. 99 ścian pokoju”.

Spotkanie było zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”, którego właśnie absolwentką jest gościni spotkania.

Aleksandra Łojek

Aleksandra Łojek – iranistka, tłumaczka, na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładała między innymi ideologię dżihadu i sztukę islamu, a w ramach stypendium naukowego na University College London badała radykalizujących się konwertytów na islam. Przez dwa lata pracowała w think tanku, zajmując się zbieraniem informacji na temat osób aresztowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii za terroryzm. Prowadziła również zajęcia antyrasistowskie dla północnoirlandzkiej policji. Jest mediatorką i specjalistką od sprawiedliwości naprawczej. Publikowała m.in. w „The Guardian” i pismach polonijnych. Obecnie pracuje w organizacji charytatywnej wspierającej mniejszości etniczne mieszkające we wschodnim Belfaście.

Opis wydawcy

Belfast przyciąga turystów. Jednak mało kto wie, że w tym mieście przeszłość „dzieje się teraz”. Słowo „kłopoty” ma tu zupełnie inne znaczenie, a to, jak wymawiasz „h”, ze stuprocentową dokładnością określa twoje wyznanie.

Belfast to miasto paradoksów. Ludzi, których jedyną winą było to, że urodzili się w złym miejscu o złym czasie. Którzy przeżyli zamachy bombowe, widzieli, jak giną ich bliscy, a być może sami zabijali. Wreszcie mają pokój – ale płacą za niego wysoką cenę, bo muszą patrzeć na katów i morderców, którzy żyją tuż obok.

Na szczęście nie cały czas, bo miasto jest podzielone dziewięćdziesięcioma dziewięcioma ścianami pokoju, dzięki którym wszyscy mają trochę wytchnienia, ale też wciąż odczuwają strach.

Zachęcamy do zakupu książki na stronie Wydawnictwa Czarne.

Rozmowa w Radiu z QLTURĄ

Aleksandra Łojek była również gościem Magdaleny Fudali w Radiu z QLTURĄ, gdzie opowiadała właśnie o Belfaście – mieście pełnym paradoksów, podzielonym topograficznie na strefę republikańską i protestancką – o niezabliźnionych ranach, konflikcie i próbach mediacji.

Ponad pół godzinnej rozmowy można odsłuchać w formie podcastu na stronie Radia z QLTURĄ.

Na zdjęciu stroją Aleksandra Łojek i Magdalena Fudala

Najnowsze newsy

24 marca, 2025
28 marca 2025 odbędzie się konferencja naukowa pt. „Odporność miast na kryzysy i zagrożenia. Bezpieczeństwo. Polityki publiczne. Edukacja”.
20 marca, 2025
13 marca 2025 roku w Warszawie odbył się I Kongres Obrony Cywilnej (KOC 2025), który stanowił odpowiedź na trwające prace nad wdrożeniem postanowień nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
19 marca, 2025
„Razem możemy więcej” – taka myśl przewodnia towarzyszyła wyjątkowej konferencji „Okiem Hydrogeologa – Wrocławscy Liderzy Powodziowi 2024”, której partnerem było Obserwatorium Bezpieczeństwa.