Książka „Belfast. 99 ścian pokoju”

Udostępnij:
Książka "Belfast. 99 ścian pokoju"
7 sierpnia 2023 r. uczestniczyliśmy w Kielcach w spotkaniu z Aleksandrą Łojek – autorką książki i podcastu pod tym samym tytułem „Belfast. 99 ścian pokoju”.

Spotkanie było zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”, którego właśnie absolwentką jest gościni spotkania.

Aleksandra Łojek

Aleksandra Łojek – iranistka, tłumaczka, na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładała między innymi ideologię dżihadu i sztukę islamu, a w ramach stypendium naukowego na University College London badała radykalizujących się konwertytów na islam. Przez dwa lata pracowała w think tanku, zajmując się zbieraniem informacji na temat osób aresztowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii za terroryzm. Prowadziła również zajęcia antyrasistowskie dla północnoirlandzkiej policji. Jest mediatorką i specjalistką od sprawiedliwości naprawczej. Publikowała m.in. w „The Guardian” i pismach polonijnych. Obecnie pracuje w organizacji charytatywnej wspierającej mniejszości etniczne mieszkające we wschodnim Belfaście.

Opis wydawcy

Belfast przyciąga turystów. Jednak mało kto wie, że w tym mieście przeszłość „dzieje się teraz”. Słowo „kłopoty” ma tu zupełnie inne znaczenie, a to, jak wymawiasz „h”, ze stuprocentową dokładnością określa twoje wyznanie.

Belfast to miasto paradoksów. Ludzi, których jedyną winą było to, że urodzili się w złym miejscu o złym czasie. Którzy przeżyli zamachy bombowe, widzieli, jak giną ich bliscy, a być może sami zabijali. Wreszcie mają pokój – ale płacą za niego wysoką cenę, bo muszą patrzeć na katów i morderców, którzy żyją tuż obok.

Na szczęście nie cały czas, bo miasto jest podzielone dziewięćdziesięcioma dziewięcioma ścianami pokoju, dzięki którym wszyscy mają trochę wytchnienia, ale też wciąż odczuwają strach.

Zachęcamy do zakupu książki na stronie Wydawnictwa Czarne.

Rozmowa w Radiu z QLTURĄ

Aleksandra Łojek była również gościem Magdaleny Fudali w Radiu z QLTURĄ, gdzie opowiadała właśnie o Belfaście – mieście pełnym paradoksów, podzielonym topograficznie na strefę republikańską i protestancką – o niezabliźnionych ranach, konflikcie i próbach mediacji.

Ponad pół godzinnej rozmowy można odsłuchać w formie podcastu na stronie Radia z QLTURĄ.

Na zdjęciu stroją Aleksandra Łojek i Magdalena Fudala

Najnowsze newsy

15 listopada, 2023
Obserwatorium Bezpieczeństwa partnerem II edycji konferencji i wystawy IDE-Świat Pomiarów, Kielce 23-24.11.2023 r.
2 października, 2023
SHIELD4CROWD to europejski projekt dotyczący europejskich zamówień przedkomercyjnych i innowacji technicznych w celu ochrony przestrzeni publicznych.
1 października, 2023
Konferencja pn. "Bezpieczeństwo pożarowe obiektów zabytkowych oraz zbiorów muzealnych, bibliotecznych, archiwalnych" odbyła się w dniu 27 września 2023 r. w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie.